Spelare12.com

blogg om svensk elitfotboll och europeisk klubbfotboll

Träningsmatcher 2017

28/1 Brøndby IF – K/Göteborg FC  6-1 ( – Blomqvist) referat: goteborgfc.se,
28/1 ROPS, Finland – Assi IF  3-8 ( – Wiklund, Hansson, Helmwall 3, Henriksson, Nilsson 2) Matchfakta: Assi
29/1 FC Rosengård – Kristianstads DFF  1-1 (Schelin – Chukwudi) ref.: Kristianstadsbladet, Sydsvenskan
29/1 IFK Luleå P17 – Piteå IF  0-2 (Pedersen, Lövgren) ref. Piteå IF

3/2 17:30 Hovås Billdal IF – Göteborgs DFF  0-0  ref: Hovås Billdal,

4/2 13:00 Brøndby IF – LB07  1-1 ( – Salmi)  ref: Sydsvenskan,
4/2 13:00 Eskilstuna United – KIF Örebro  0-0 ref: United, KIF
4/2 14:00 FC Rosengård -Vittsjö GIK  3-0 (Schelin, Landeka, Berglund) ref: Sydsvenskan,
4/2 14:00 Linköpings FC – Djurgårdens IF  3-1 (Banusic 3 – Norlin)
4/2 14:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Fortuna Hjørring  5-2 (Hammarlund 2, Blomqvist, Rubensson, Zamanian – Bruun, Tamires) ref: goteborgfc.se, GP,
5/2 15:00 Kristianstads DFF – Växjö DFF  1-1  (Schryvers – Kivumbi) ref: Kristianstadsbladet, 24Kristianstad,
5/2 18:30 Piteå IF – Norrbottens Länslag P01  0-1

9/2 Arsenal – FC Rosengård  1-2  (Kelly – Schelin, Marta (straff))  Ref: Sydsvenskan,
9/2 QBIK – Mallbacken 0-2  (Berger, Hedlund)  Ref: NWT,

11/2 Brøndby – Växjö DFF  3-2 (Hovmark, Boye, Veje – Jonasson, S. Johansson) Ref: Vxonews
11/2 Fortuna Hjørring – Linköpings FC  2-2 ( – Minde, Banusic) Ref: Corren,
11/2 IK Uppsala Fotboll – Åland United  1-1 (Simonsson – Wagner) Ref: Uppsala Fotboll,
11/2 Falkenberg Böljan – Mariebo IK  3-2
11/2 Kungsbacka DFF – Holmalunds IF  1-1 (Kapocs – ?)
11/2 KIF Örebro – Kopparbergs/Göteborg FC  3-4 (Jansson, Lindén, Dahlkvist – Rubensson, Blomqvist 3) Ref: KGFC, KIF
12/2 12:00 Sunderby SK P17 – Piteå IF  2-3 ( – Janogy 2, självmål) Ref: Piteå IF,
12/2 14:00 Brøndby – Vittsjö GIK  2-0 (Henriksen, Sørensen)
12/2 17:20 Djurgårdens IF – Eskilstuna United  1-2 (Norlin – Barsley, M. Larsson)
12/2 Kristianstads DFF – Asarums IF 7-0 (Edgren 2, Schryvers 2, Linderholm 2, Streimer) Ref: Kristianstadsbladet,
12/2 Chelsea – FC Rosengård  2-2 (Carney, Chapman – Schelin, Masar McLeod) Ref: Sydsvenskan, Chelsea,
12/2 ONS, Finland – Assi 2-2 ( – Helmvall, Öhman) Ref: Assi,

17/2 19:00 AIK – Sätra  2-2 (Skytteholm)
17/2 19:00 Asarums IF – IFK Kalmar  1-5 (? – Fredriksson 2, Prakt 2, I. Andersson) Ref: IFK Kalmar,

19/2 12:00 LB07 – Skurup  4-0 (Pedersen 2, Lilja, Olsson)
19/2 13:30 Holmalunds IF – Lidköpings FK  2-0 (Ferm-Sandberg 2)
19/2 15:15 Åland United – AIK  1-3 (Raissa – Rosqvist, självmål, Malmborg) Ref: ÅU,
19/2 15:00 Hammarby IF – IK Uppsala Fotboll  2-0 (Zigiotti, Sund) Ref: Hammarby,

21/2 TPS Åbo – Västerås BK 30  3-3

22/2 Eskilstuna United – TPS Åbo  3-2 (Schough, M. Larsson 2) ref: United, E-kuriren Liverapport,
22/2 LB07 – Brøndby IF   1-2 (Erlandsson – Boye, Svava)  ref: Sydsvenskan,

25/2 Kopparbergs/Göteborg FC – Falkenberg Böljan  5-0 (Hammarlund 2, Blomqvist 2, Landström) ref: KGFC,
25/2 AIK – Djurgårdens IF  0-3 (Jalkerud, Höglund, Norlin)
25/2 Kungsbacka DFF – Onsala BK  7-1
25/2 KIF Örebro – Hammarby IF  1-0 (Spetsmark) ref: KIF,
25/2 Jitex BK Mölndal – Holmalunds IF (Åbyvallen) inställd
25/2 Eskilstuna United – Linköpings FC  1-1 (M. Larsson – Hurtig) ref: United, Corren,
25/2 Sundsvalls DFF – Umeå IK  0-2 (Wede, Lundin Lundström) ref: UIK,
25/2 Älvsjö AIK – Uppsala Fotboll  0-2 (Åkerman 2)

26/2 LB07 – IFK Kalmar  5-0 (Winberg, Erlandsson, Lilja 2, Ejdelind) ref: Sydsvenskan, IFK,
26/2 Mallbackens IF – Kvarnsvedens IK  0-2 (Chawinga 2) ref: NWT,
26/2 ROPS, Finland – Assi IF  0-3 (Viklund, Öhman, Craig) ref: Assi,
26/2 Växjö DFF – BSF, Danmark  3-1 (Anvegård 2, Hjälmkvist)
26/2 Brøndby IF – FC Rosengård  1-2 (Christiansen – Martens, Junge Pedersen) ref: Sydsvenskan

1/3 19:00 Eskilstuna United – Västerås BK 30  3-2 (Rombing, Linnakallio, P. Andersson – Hammar, Korhonen) – ref: United,

3/3 Kopparbergs/Göteborg FC – Holmalunds IF  1-0 (Zamanian) ref: KGFC,
4/3 IFK Värnamo – Växjö DFF  0-7  (Fors 2, Mattsson, S. Johansson 3, E. Nilsson) ref: vxonews,
4/3 Mallbackens IF – KIF Örebro  1-1 (Sahlström – Spetsmark) ref: VF,
4/3 Vittsjö GIK – Kristianstads DFF (Österås IP) inställd
4/3 Kungsbacka DFF – QBIK  3-1 (Lundin, Asperot, Pettersson – )
4/3 Västerås BK 30 – Rävåsens IK  2-0 (Claesson, Salmi) ref: NWT,
4/3 Linköpings FC A/F19 – IFK Norrköping  1-1 (Banusic – )
4/3 Åland United – Hammarby  0-0  – ref: ÅU,
4/3 IFK Kalmar – Färjestadens GoIF  6-0 (Grahn 2, Gunther 2, Fredriksson, Brandt) ref: 24Kalmar, IFK,

5/3 Piteå IF – Storfors AIK  17-0
11/3 Umeå IK – Sunnanå SK  5-0  (Öhman, Wede, Bäckström 2, Hjelm Rönnlund) – ref: UIK, Norran,
11/3 Kvarnsvedens IK – Hammarby IF  0-1 (Sund) – -ref: HammarbyDT,
11/3 LB07- Växjö DFF  2-1 (Erlandsson, A. Welin – Ståhl) – ref: Sydsvenskan, SKD,
11/3 Mallbackens IF – Lidköpings FK  0-0  – ref: VFNWT,
11/3 Holmalunds IF  – Kungsbacka DFF  1-2 (självmål – N. Persson, Andrup) – ref: KDFF,
11/3  Västerås BK 30 – Åland United  0-1 (Wagner) – ref: ÅU,
11/3 KIF Örebro – Djurgårdens IF  3-1 (Jansson 2, Hjohlman – Jalkerud)
11/3 Vittsjö GIK – IFK Kalmar  1-0 (Hed) – ref: NSK, IFK, Vittsjö,
11/3 Onsala BK – Hovås Billdal IF  1-2 ()

12/3 Chelsea LFC – Kristianstads DFF  1-0 (Cuthbert) – ref: Chelsea
12/3 Piteå IF – Assi IF  5-0 (Ökvist, Jakobsson, Karlernäs 3)PIF,
12/3 FC Rosengård – Linköpings FC  1-1 (Marta – Hurtig)Sydsvenskan,
12/3 AIK – IK Uppsala Fotboll  2-1  (Johansson, Kullashi – Simonsson) – ref: UNT,
12/3 Kopparbergs/Göteborg FC- Eskilstuna United  2-2 (Zamanian, Engman – Glas, Diaz) – ref: United, KGFC,

16/3 16:45 KoldingQ – LB07  1-0 ()
17/3 Hovås Billdal IF – Göteborgs DFF  3-1 ()
18/3 Umeå IK – Assi IF  1-1  (Bäckström – ) – ref: UIK, Assi,
18/3 Växjö DFF – Lörby IF  5-0 ()
18/3 Lidköpings FK – Holmalunds IF 1-1 ()
18/3 Eskilstuna United – Hammarby IF  4-0 (Glas, Schough, M. Larsson 2) ref: Hammarby, United
18/3 IK Uppsala Fotboll – Gamla Upsala SK  1-2  (Faiqi – Kajgård,Lindström) ref: UNT, Uppsala Fotboll,
18/3 AIK – Boo FF  3-0 ()

18/3 Böljan Falkenberg – Eskilsminne  1-1 ()

22/3 18:30 LB07 – BSF (Danmark) 3-2 (Salmi, Parikka 2)

23/3 Sundsvalls DFF – Östersunds DFF  1-1 (Ajara – Khamis)

23/3 Omonia Lefkothea (Cypern) – IFK Kalmar  0-13 (Prakt 3, Fredriksson 2, Nilsén 2, Jones, F. Nilsson, I. Andersson, Obita, E. Karlsson, Brandt)

24/3 Notviken – Assi  0-3 (Craig 3)

25/3 Djurgårdens IF – Hammarby IF  1-3  (Jalkerud – Zigiotti, självmål, Angeldahl)
25/3 LB07 – Vittsjö GIK  2-1 ()
25/3 Västerås BK 30 – IK Uppsala Fotboll  0-1 (Faiqi)
25/3 Kungsbacka DFF – Hovås Billdal IF  5-1 (Lundin 2, Reinl, Andrup, ? – ?)
25/3 Linköpings FC – LSK Kvinner  1-0 (Banusic)
25/3 Växjö DFF – Falkenberg Böljan  3-0 (S. Johansson 2, Kivumbi)
26/3 Kvarnsvedens IK – Piteå IF  2-0

26/3 Eskilstuna United – Kolbotn  2-0 (Diaz, Brown)

28/3 KIF Örebro – LSK Kvinner 0-1 (Reiten, straff)

28/3 PEC Zwolle – AIK  0-2

31/3 19:00 AIK – Hammarby IF  2-1 (Skytteholms IP)
1/4 IFK Norrköping DFK – Växjö DFF  1-11 ()
1/4 Djurgårdens IF – IK Uppsala Fotboll  3-1
1/4 Umeå IK – Morön  4-2
1/4 14:00 IFK Kalmar – Glimåkra IF  7-0
1/4 14:00 Linköpings FC – Røa IL  3-0
1/4 12:00 LB07 – Kristianstads DFF  1-4 ()
1/4 13:00 Västerås BK 30 – Gamla Upsala SK  3-1
1/4 13:30 Kungsbacka DFF – Jitex BK  3-5 ()
1/4 14:00 Kvarnsvedens IK – KIF Örebro  0-1
1/4 15:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Mallbackens IF  6-0 ()
2/4 16:00 Eskilstuna United – Piteå IF  0-0 ()

8/4 AIK – Bollstanäs SK  0-0
8/4 Mallbackens IF – Ämterviks FF
8/4 Umeå IK – Sundsvalls DFF  4-0  (Wede, Bäckström, Berglund 2)
8/4 Linköpings FC – IFK Nyköping  6-1  (Banusic 4, Hjelm, Selerud – E. Larsson)
8/4 LB07 – LB07 P02 (Limhamns IP)
8/4 Västerås BK 30 – Hammarby IF  2-3 (Korhonen, Frohm – Zigiott 2, Ekblom)
8/4 Kopparbergs/Göteborg FC – Hovås Billdal IF  3-0 (Curmark, Bajramovic, Teegarden)
8/4 Växjö DFF – Mariebo IK  6-0 (Ståhl, Hjälmqvist, Kivumbi, Anvegård 3)
8/4 Kungsbacka DFF – Lidköpings FK  4-0 (Asperot 2, Lundin 2)
8/4 IK Uppsala Fotboll – Kvarnsvedens IK  1-3 (Back – Chawinga 2, Ivanusa)
8/4 KIF Örebro – Holmalunds IF  6-1  (Spetsmark 2, Hjohlman 2, Jansson 2, F. Andersson – )
9/4 Piteå IF – Assi IF  5-1  (Bragnum 2, Karlsson 3 – )
9/4 Kristianstads DFF – IFK Kalmar  4-0 (Chukwudi, Edgren 2, Sandström)

12var till Träningsmatcher 2017

  1. Uffe says:

    Linköpings FC:s Englandsturné är inställd, meddelar klubben. (Se Corren: ”Därför nobbar LFC England”.)

  2. UIK says:

    PRELIMINÄRA träningsmatcher hemma för Umeå IK

    11/3 Sunnanå
    18/3 ASSI
    25/3 Östersund
    1/4 Morön
    8/4 Sundsvall

  3. Scouten says:

    AIK möter Sätra Fre 17/2 kl 19.00 på Skytteholm.
    Matchen AIK -Åland flyttad till Sön 19/2 kl 15.5 på Åland

  4. Scouten says:

    AIK möter Sätra Fre 17/2 kl 19.00 på Skytteholm.
    Matchen AIK-Åland flyttad till Sön 19/2 kl 15.5 på Åland

  5. Palle says:

    Kristianstads DFF – Asarum (div 1) 7- 0 reportage i Kristianstadsbladet

  6. Palle says:

    Växjö kan vara beredda att ta Vittsjö.s plats i Damallsvenskan enligt Smålandsposten

  7. Anonym says:

    Assi Spelar ej mot RoPS den 18/2

  8. Anonym says:

    RoPS – Assi IF 0-3 (0-2) (Målskyttar Cornelia Viklund, Moa Öhman, Erin Craig)

  9. Anonym says:

    Lite justeringar ang. LB07:
    22/2 LB07 – Brøndby IF 2-1, ska vara 1-2
    26/2 Står IF Limhamn Bunkeflo, alla övriga LB07, båda är ju rätt, men lättast att läsa LB07 och att det är samma genomgående 🙂
    11/3 spelar INTE Växjö DFF – LB07, däremot helt rätt att det spelas 11/3 12:00 LB07 – Växjö DFF (finns två gånger)
    16/3 16:45 spelar KoldingQ (DK) – LB07 på Mosevej Kunstgræsbane
    22/3 18:30 spelar LB07 – BSF (DK) (ej Bröndby) på Limhamns IP

  10. spelare12 says:

    Tack för den infon, jag har lite problem att hinna med att hålla den här sidan uppdaterad.

  11. Anonym says:

    Assi IF -Notvikens Ik 3-0 mål: Craig 3 mål