Spelare12.com

blogg om svensk elitfotboll och europeisk klubbfotboll

Träningsmatcher 2016

Lista (ej komplett) med tid, plats och så småningom resultat för vårens träningsmatcher med lag från Damallvenskan och Elitettan inblandade.

OBS! Dubbelkolla tid och plats innan du drar ut i kylan 🙂

Sidan kommer att uppdateras lite då och då men hjälp gärna till att rätta till felaktigheter. spelare12@yahoo.com eller kommentera nedan.

16/1 13.00 FC Rosengård – LSK Kvinner  4-2 (Andonova, Martens, Enganamouit (2) – Löfwenius, Kvernvolden) Referat: Sydsvenskan, damfotboll.com

23/1 16:30 KIF Örebro – Lidköpings FK  4-1 (Chukwudi (2), E. Lindén, E. Karlsson – ?) Referat: NA
24/1 14:00 LB07 – Brøndby IF  3-3 (? – N. Sørensen, Thestrup, Hovmark)

29/1 18:30 Fortuna Hjørring – Kristianstads DFF  1-1 (? – Ivarsson)
30/1 13:00 KIF Örebro – Hammarby IF  1-0 (E. Lindén)
30/1 15:00 Eskilstuna United – Kopparbergs/Göteborg FC  2-2 (Banusic (2) – Hammarlund, N. Persson) Referat: goteborgfc.com, eskilstunaunited.se,

31/1 11:00 Fortuna Hjørring – Kristianstads DFF  0-2 (Rasmussen, Ivarsson)
31/1 14:00 Vittsjö GIK – Brøndby IF  2-2 (Alanen (straff), Benediktsson – ?) Referat: Vittsjö GIK,
31/1 13:00 Växjö DFF – Karlskrona FF (Tipshallen) Inställd
31/1 16:00 Piteå IF – Umeå IK  3-0 (Jakobsson, J. Johansson, Abrahamsson) Referat: PT,

3/2 19:00 FC Rosengård – Helsingborgs IF P15  2-0 (Martens, H. Persson)
3/2 19:00 Växjö DFF – IS Halmia  8-1

5/2 18:30 Hovås Billdal IF – IF Böljan  8-0

6/2 13:00 Brøndby IF – Kristianstads DFF 2-1 (Christiansen (2) – Óðinsdóttir)
6/2 14:00 Linköpings FC – Fortuna Hjørring 1-0  (Blackstenius) Referat: Linköpings FC, Corren
6/2 15:00 KIF Örebro – QBIK  2-0 (Hallin, de Jongh)  Referat: NA
6/2 15:00 Eskilstuna United – Djurgårdens IF  1-0  (Diaz)
6/2 15:00 Åland United- Hammarby IF  0-0 Referat: Åland United,

7/2 13:00 Manchester City – FC Rosengård  3-1 (Christiansen, Duggan, Houghton – självmål) Referat:  damfotboll.com, Sydsvenskan, Citys hemsida
7/2 14:00 AIK – F17-landslaget 0-1  
7/2 14:30 Piteå IF – Sunnanå SK  7-0 (Pedersen, Bragnum (3), Norlin (2), Karlsson) Referat:  Piteå IF, PTs fotbollsblogg
7/2 16:00 Hammarby A/F19 – F17-landslaget 0-3  

8/2 ??:?? Gran Canaria Combination – Kopparbergs/Göteborg FC  0-10 (Blomqvist (3), Hegerberg (2), Hammarlund, Lindén (3), Landström) Referat: goteborgfc.com
12/2 18:00 IFK Kalmar – Kalmar FF P02  3-0 (Malmström, Nilsén, Brandt) Referat: 24 Kalmar,

13/2 12:00 Djurgården – Ilves  3-0 (Kukkonen, Höglund, Schmidt)
13/2 13:00 Växjö DFF – Westbo United Inställd
13/2 13:00 IK Sirius – Ornäs BK 9-1 (Åkerman (3), Nyberg (3), Magnusson (2), Faiqi – Forsell)  Referat: UNT
13/2 15:00 FC Rosengård – Fortuna Hjøring 3-3 (Gunnarsdóttir (2), Masar – ?)
13/2 14:00 Linköpings FC- Eskilstuna United 8-3 (Rolfö (4), Blackstenius (3), Harder – Banusic (2), Svensson)
13/2 16:00 AIK – Älvsjö AIK  4-0 (Kullashi, Modin (2), Thorin)
14/2 12:00 Hovås Billdal IF – IK Gauthiod (Valhalla IP) Inställd
14/2 13:00 Brøndby IF – Vittsjö GIK  2-3  (? – Mercik, Alanen, självmål) Referat: Vittsjö GIK,
14/2 15.00 Kopparbergs/Göteborg FC – KIF Örebro  2-0 (Lindén, Persson) Referat: goteborgfc.com,
14/2 16:00 Lidköpings FK – Holmalunds IF 1-5 (?- Ferm Sandberg, Augustsson, Berling, Williams, L. Johansson)

16/2 ??:?? Umeå IK – Piteå IF (Arcushallen) Inställd
17/2 16:30 FC Rosengård – MFF P16  0-0
19/2 18:30 Asarums IF – LB07  4-2
19/2 19:00 Växjö DFF – IFK Värnamo  10-0 (Anvegård (4), S. Johansson (2), Gabrielsson, Hansson, Ohlsson, Rexhi)

20/2 11:30 Sundsvalls DFF – Medelpad P00  0-2
20/2 14:00 Kvarnsvedens IK – Gamla Upsala SK  7-0 (Lind, Elnicky, Chawinga (3), Lennartsson, Lundin) Referat: DD, DT
20/2 12:00 IF Böljan – Holmalunds IF  1-2 (? – Svensson, Persson)
20/2 13:00 Brøndby IF – Kristianstads DFF 1-3 (Edgren, Carlsson, Danielsson)
20/2 13:00 Älta IF – Hammarby IF (Älta IP) Inställd
20/2 13:45 Kungsbacka DFF – Kungsbacka Allstars (Tingbergsvallen) Inställd
20/2 16:00 AIK – Gustafs GoIF (Skytteholms IP)  Inställd

21/2 12:00 Hovås Billdal IF – IK Rössö  6-2 (Milton (2), Andrup, Cameras, Östergaard, Östervall – ?)

21/2 12:00 Lidköpings FK – QBIK  0-2 (Asplund, Larsson) Referat: QBIK,
21/2 ??:?? Kongsvinger – Mallbackens IF  Inställd
21/2 13:30 Mariebo IK – Holmalunds IF  3-3 (? – Williams (3))
21/2 14:00 BSF – Växjö DFF 0-4 (Truedsson, Anvegård, Rexhi, E. Andersson)
22/2 15:00 Chelsea – Piteå IF  0-0  Referat: PT,

25/2 13:00 (lokal tid) Manchester City – Piteå IF  2-1 (Duggan (straff), Asllani – Norlin)  Referat: Manchester City, Norrbotten-Kuriren
25/2 16:30 Brøndby IF – LB07  3-4

26/2 11:00 Linköpings FC – Linköping Kenty P15  4-0 (J. Andersson (2), Harder (2))
26/2 19:00 Växjö DFF – Färjestaden  7-0  (Almgren (2), Kivumbi (2), Jonasson, Rexhi, Waerme)
26/2 19:15 Laholms FK P16 – Vittsjö GIK  Inställd

27/2 11:30 Sundsvalls DFF – Moheds SK
27/2 12:00 Skepplanda BTK – Holmalunds IF  0-7 (Forsvallen)
27/2 12:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Kungsbacka DFF  6-0 (Engman, Blomqvist (2), Lindén (2), Johansson)
27/2 14:30 Eskilstuna United – Kvarnsvedens IK  2-2 (Viggosdóttir, M. Larsson – Chawinga, Roddar)
27/2 15:00 IFK Nyköping – AIK  2-2 (Mangasyrian, E. Johansson – Rammo, Björklund)
27/2 15:15 Åland United – IK Sirius  2-4 (Faiqi, Mattsson, Nyberg (2) – Tunturi, Campos)
28/2 13:00 Älta IF – Ornäs BK  4-1 (Steger, Lindbom, A. Larsson, Simonsson – ?)
28/2 15:00 IFK Kalmar – Mariebo IK  4-2  (Nilsén, Brandt, Malmström, L. Johansson – Mehari, Gustavsson)
28/2 16:30 Växjö DFF – LB07  6-2 (S. Johansson (3), Rexhi, Gabrielsson, Almgren – ?)
28/2 16:45 KIF Örebro – Djurgården  3-1 (de Jongh, Spetsmark, Johansson – Jalkerud)

2/3 18:15 Glimåkra IF – IFK Kalmar  0-3 (Jones, Johansson Prakt, Bengtsson) 

5/3 10:00 Kopparbergs/Göteborg FC  A/F19 – KGFC F19  10-0 (Lindén (6), Bergman Lundin, T. Nilsson, Ahlstrand, Landström)
5/3 11:45 Sundsvalls DFF – Ljusdals IF  0-1 (Fors)
5/3 10:30 Gamla Upsala SK – IK Sirius  Inställd
5/3 14:00 Kvarnsvedens IK – Mallbackens IF  Inställd
5/3 13:00 Älta IF – Bollstanäs SK (Älta IP)
5/3 13:15 IFK Örby – Holmalunds IF  1-3 (? – Ferm Sandberg, Julin, Williams)
5/3 14:00 Glimåkra IF – Växjö DFF  0-1 (Ohlsson)
5/3 14:00 Linköpings FC A/F19 – Smedby AIS  2-4 (? – Karlsson, Lundman, Mellheden, Petersson)
5/3 15:00 Jitex – Kungsbacka DFF  0-2  (Asperot, Lundin)

6/3 13:00 Västerås BK30 – QBIK  0-5 (Kalkan (2), Scherrieble, Terry, Rehnberg)
6/3 14:00 Hammarby – KIF Örebro  0-0
6/3 12:00 Hovås Billdal IF – Göteborgs DFF  8-0 (Boriero (2), Obita (2), Hartikainen, Nordenberg, Uthas, Östervall)
6/3 14:00 Piteå IF – Storfors AIK P98  7-0 (Grahn (5), Norlin, Lövgren)
6/3 16:00 Sunnanå SK – Notviken  3-6

12/3 12:00 Hovås Billdal IF – Kungsbacka DFF  1-0  (Milton)
12/3 13:00 Älta IF – Bele Barkarby IF  2-2  (Stigberg, Simonsson – Kilegran, Staheli)
12/3 13:00 IK Rössö – Holmalunds IF  5-0 (Bajramovic (3), Karnström, Mattsson)
12/3 12:00 Djurgården – Sundsvalls DFF  3-1 (Sandberg – Jalkerud (2), Lundqvist)
12/3 14:30 Vittsjö GIK – LB07  1-2  (Mercik – A. Welin, Ovenberger)
12/3 15:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Jonsered P-99  2-5 (Hammarlund, Engman -)
12/3 ??:?? FC Rosengård – IFK Kalmar  8-0  (Martens (2), Salmi, Enganamouit, Masar, Andonova, 2 självmål)
12/3 14:00 Kvarnsvedens IK – IK Sirius 2-0 (Lundberg, Chawinga)
12/3 ??:?? Stabæk – Mallbackens IF  3-1  (Stensland, Enget (2) – Janogy)
12/3 ??:?? Umeå IK – Sunnanå SK 15-0 (Chikwelu (4), Bäckström (4),  Mellouk, Hjohlman (4), Lantz, Sandström)
12/3 ??:?? Ljusdals IF – Östersunds DFF  0-2  (Jonsson, Danielsson)
12/2 ??:?? AIK – Sätra SK  6-0 (Helg, Rosqvist, Sjölander, Mangasaryan, Novakovic, Edlund)

13/3 13:00 Holmalunds IF – Lidköpings FK  2-2  (Arvidsson, Williams – )
13/3 16:00 Piteå IF – ONS (LF Arena)

15/3 15:00 Eskilstuna United – LSK Kvinner  0-0
17/3 18:30 Hovås Billdal IF – Jitex Mölndal BK 3-0 (Obita (2), Andrup)
18/3 19:15 Växjö DFF – Göteborgs DFFInställd
18/3 15:00 Laholms FK P-16 – Vittsjö GIK  2-0

19/3 15:00 Kvarnsvedens IK – Sundsvalls DFF  7-1 (Chawinga (3), Lundberg (2), Toohey, Roddar – Sandberg)
19/3 13:00 Älta IF – IK Sirius  0-3 (Magnusson, Åkerman, Back)
19/3 15:00 Tvååkers IF P00 – Kungsbacka DFF  3-0
19/3 15:15 Åland United – Djurgårdens IF  1-4 (Mattsson – Moazzeni, Stegius (2), Sundlöv)
19/3 15:00 IF Limhamn Bunkeflo – LB07 P01  1-3 (Limhamns IP)
19/3 16:00 AIK – Sunnanå SK 2-2 (Mangasaryan(2) – Wede (2))
20/3 15:00 Hammarby IF – Holmalunds IF  3-0  (Zigiotti Olme, Sjöberg, Ekblom)
20/3 13:00 Kongsvinger IL – QBIK  0-2  (Larsson (2))

22/3 17:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Hovås Billdal IF   2-0 (Lindén, Hammarlund)
23/3 17:00 Kristianstads DFF – IF Limhamn Bunkeflo  4-1  (Rasmussen (2), Carlsson (2) – ?)
24/3 18:00 Mallbackens IF – QBIK  2-0  (Karlenäs, Ness)
24/3 18:00 IF Böljan – Kungsbacka DFF (Falkenbergs IP) 

25/3 12:00 Växjö DFF – Boo FF  6-0 (Kivumbi (2), Rexhi (2), Hansson, Ståhl)
25/3 14:00 Vittsjö GIK – Halmstad BK P16   0-3
25/3 15:00 IFK Kalmar – Asarum  2-0 (Johansson, Bengtsson)
25/3 13:00 KIF Örebro – Kvarnsvedens IK  4-0 (Grabus, Tancredi, Johansson, Chukwudi)
25/3 10:30 Linköpings FC- Stångebro United  4-2 (Harder (2), Blackstenius (2))

26/3 13:00 Djurgården – PK-35  2-3 (Rytting Kaneryd, Persson – Parikka, Franssi (2))

28/3 15:00 Älta IF – IFK Norrköping DFK (Älta IP)
28/3 15:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Kristianstads DFF  3-1  (Lindén (2), Landström – Edgren)
28/3 16:00 Eskilstuna United – IK Sirius  4-0  (Schough, Larsson, Jansson, Banusic)

2/4 ??:?? Hammarby IF – Kvarnsvedens IK
2/4 ??:?? Lyn – QBIK  0-1
2/4 12:00 IK Gauthiod – Holmalunds IF  1-4

2/4 12:30 Eskilstuna United – AIK  2-0 (Banusic, Rombing)
2/4 13:45 Kungsbacka DFF – Tölö IF P01  1-5
2/4 14:30 Djurgården – Linköpings FC  1-6
2/4 15:00 Umeå IK – Piteå IF  1-1
2/4 15:00 Kopparbergs/Göteborg FC – Mallbackens IF  4-0

3/4 12:00 Vittsjö GIK – IFK Kalmar  1-1
3/4 13:00 Växjö DFF – Kristianstads DFF  4-2
3/4 14:00 Hovås Billdal IF – IFK Örby  3-1

7/4 19:30 Borgeby IF – IF Limhamn Bunkeflo  0-5

9/4 12.00 Kopparbergs/Göteborg FC – Hovås Billdal IF  6-2
9/4 13:00 Växjö DFF – Asarums IF  3-2
9/4 ??:?? Djurgården – Hammarby  4-0
9/4 ??:?? Mallbackens IF – KBK P16 (Fryxellska, Sunne)
9/4 14:00 Kvarnsvedens IK – QBIK 4-1
9/4 13:45 Kungsbacka DFF – IS Halmia  1-0
9/4 ??:?? Östersunds DFF – Sundsvalls DFF  1-3 

9/4 Älta IF – Holmalunds IF  0-0

9/4 Asarum – Växjö DFF  2-3

10/4 ??:?? Kristianstads DFF – IFK Kalmar  5-3

10/4 13:00 IK Sirius – IFK Nyköping (Lötens IP)

12/4 17:00 Brøndby IF – IF Limhamn Bunkeflo