Spelare12.com

blogg om svensk elitfotboll och europeisk klubbfotboll

By

UWCL: 16-delsfinal, match 2

Onsdag 16/10
15.00 Torres (Italien) – Spratzern (Österrike) 3-1
>>> totalt 5-3 och Torres vidare   
Torres lyckades som väntat avgöra på hemmaplan. Man dominerade ganska kraftigt under stora delar av matchen och segern kunde ha varit större.

15.00 Birmingham City (England) – PK-35 (Finland) 1-0  
>>> totalt 4-0 och Birmingham vidare

15.00 Zorkiy (Ryssland) – Þór/KA (Island) 4-1
>>>  totalt 6-2 och Zorkiy vidare

17.00 VfL Wolfsburg (Tyskland) – Pärnu (Estland) 13-0 
>>> totalt 27-0 och Wolfsburg vidare

18.30 Fortuna Hjørring (Danmark) – Tavagnacco (Italien) 2-0
>>> totalt 4-3 och Fortuna Hjørring vidare 

18.30 Brøndby IF (Danmark) – FC Barcelona (Spanien) 2-2
>>> totalt 2-2 och Barcelona vidare på fler bortamål  
Mötet blev lika jämnt som man kunde vänta men Barcelonas effektivitet på bortaplan blev avgörande och laget har nu ett gyllene läge att komma långt i turneringen. I åttondelen väntar FC Zürich som är ett klart överkomligt motstånd.

18.45 FCR Malmö (Sverige) – LSK Kvinner (Norge) 5-0
>>> totalt 8-1 och Malmö vidare
Mer om matchen

19.00 Turbine Potsdam (Tyskland) – MTK (Ungern) 6-0
>>> totalt 11-0 och
Potsdam vidare Det dröjde en dryg timme innan Potsdam fick hål på MTK men därefter strömmade målen in. Antonia Göransson blev tvåmålsskytt och satte ett med högern och ett med vänstern.

19.00 SV Neulengbach (Österrike) – Apollon Limassol (Cypern) 1-1
>>>  med totalt 3-2 och Neulengbach vidare
Apollon lyckades inte vända och Neulengbach har nu drömläge att för första gången nåkvartsfinal då det väntar turkiskt eller polskt motstånd i åttondelen

19.00 Olympique Lyon (Frankrike) – FC Twente (Holland) 6-0
>>> totalt 10-0 och Lyon vidare
Lotta Schelin spelade andra halvlek och gjorde ett av målen

20.00 Sparta Prag (Tjeckien) – FC Zürich (Schweiz) 1-1
>>> totalt 2-3 och Zürich vidare

20.55 PSG (Frankrike) – Tyresö FF (Sverige) 0-0
>>> totalt 1-2 och Tyresö vidare
Mer om matchen

Torsdag 17/10
13.00 Rossiyanka (Ryssland) – Spartak Subotica (Serbien) 1-1
>>> totalt 5-3 och Rossiyanka vidare

14.00 Unia Racibórz (Polen) – Konak Belediyesi (Turkiet) 0-0
>>> totalt 1-2 och Konak Belediyesi vidare

15.00 Arsenal LFC (England) – CSHVSM (Kazakstan) 11-1
>>> totalt 18-2 och Arsenal vidare

20.00 Glasgow City (Skottland) – Standard Liège (Belgien) 3-1
>>> totalt 5-3 och Glasgow City vidare


Relaterade inlägg: UWCL: 16-delsreturerInför Champions League 2013/14 – UWCL: 16-delsfinal, match 1Tyresö vs. PSGSkadedrabbat LSK väntar Malmö